Annem Bitanem

Baba ve bebek ilişkisi

Baba ve bebek ilişkisi

Babanın bebek ile ilişkisi ve onun üzerindeki etkisi doğumdan önce başlar. Doğumdan sonra ise bu etki biraz daha farklılaşır.

20 Ocak 2013 Pazar 20:48
Yazdır

Anne babanın bebeğe karşı istekli ya da isteksiz oluşları, ekonomik ve psikolojik yönlerden de bebeğin dünyaya gelmesine hazır olup olmadıkları, nasıl bir bebek bekledikleri, onunla ilgili hayalleri, ondan beklentileri, cinsiyeti konusunda istekleri gibi konular hamilelikten itibaren davranışlarını ve dolayısıyla bebeğin ilk izlenimlerini, yaşantısını, çevresi ile etkileşimini önemli oranda etkileyecektir.

Bu etki kalıcıdır ve bebeğin yaşantısını biçimlendirir. Bu nedenle, her bebeğin istenen bebek olması için anne babanın kendilerini hazır hissettikleri zaman bebek sahibi olmaları, bebek büyütme başarıları için alabilecekleri ilk ve en önemli önlemdir.

Bebeğin babasıyla ilişkisi

Doğumdan sonra en kısa zamanda babanın da bebekle göz göze olması, bakımına yardım etmesi baba-bebek ilişkisi üzerinde olumlu etki yapar.

Ağlayan bebeği kucakta mırıldanarak gezdirmek, rahatlamasını sağlamak, uyutmak, giyinme- bez değiştirme-banyo konularında anneye yardımcı olmak gibi işler babalara bebekleri ile ilişki kurma fırsatını verecektir.

Ayrıca babanın hamileliğin başından itibaren anneye sağlayacağı psikolojik destek anne-bebek ilişkisini olumlu yönde etkileyecektir.

Anahtar Kelimeler: baba, cocuk,,
Bu haber toplam 3816 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sizin çocuğunuz da babasına çok mu düşkün?
Doğum sonrası eşler neden kopuyor?
Anne Baba Olma Sanatı
Bebeğinizin bakımı hakkında her şey
Yeni babaya sürprizler
Babalığın da sendromu var
Doğuma giren babalar daha paylaşımcı
Baba olmak isteyenler dikkat!
Babalar ağlayan çocuğu nasıl susturmalı?
Babalar için bebekle ilgilenmenin ipuçları
Babaların sıkça yaptığı hatalar
Çocuk büyütürken de mutlu evlilikler için…
Daha iyi bir baba olabilirsiniz
Babanın Hamileliği
Yeni Anne Babalara Öneriler
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN