Annem Bitanem

Gebelikte hormonlu gıdaya dikkat

Gebelikte hormonlu gıdaya dikkat

Prof. Dr. Tarkan Soygür anlattı.

6 Ağustos 2013 Salı 17:41
Yazdır

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, anne karnındayken çocuğun üretmesi geren erkeklik hormonu dengesindeki bozukluklarda, hormonlu olarak adlandırılan gıdaların sorumlu tutulduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Tarkan Soygür, "Erkeklik hormonundaki bozuklukların yol açtığı ve toplumda en sık karşılaşılan, doğuştan sünnetli gibi görünüm veren ve bundan dolayı halk arasında peygamber sünneti diye isimlendirilen, tıpta hipospadias olarak tanımlanan sorundur" diye konuştu.

Soygür, sorunun erkeklerde, işeme deliğinin cinsel organın uç kısmında değil; penis, torbalar veya daha alt bölgelerde bir yerlerde olması ile kendini gösterdiğini dile getirerek, çocuklarda sünnet derisinin genellikle penisin alt kısmında birleşmediğinden dışardan sünnetli gibi göründüğünü anlattı.

Hastalığın, çocugun henüz anne karnındayken, idrar yolunun gelişimindeki kusurdan kaynaklandığına işaret eden Soygür, "Yani bir gelişim kusurudur.

Son yıllarda, anne adaylarının beslenmesinde hormonlu gıdaların yer almasının, erkek bebeklerde hormonal dengeyi bozarak ürolojik sorunlara yol açtığı düşünülmektedir" diye konuştu.

HASTALIĞIN GÖRÜLME SIKLIĞI YÜZDE 50 ARTTI

Çocukluk döneminde en sık görülen gelişim anomalisi sorununun, on yıl öncesine kadar görülme oranının 600 yenidoğandan bir şeklinde olduğunu ifade eden Soygür, bunun son yıllarda yarı yarıya arttığını söyledi.

Soygür, "Son araştırmalar, bunun 300 kişide bire çıktığını gösteriyor.Yani her 300 yenidoğandan birinde peygamber sünneti ile karşılaşılıyor" ifadesini kullandı.

Peygamber sünnetli çocuklarda, anormal yerde bulunan işeme deliğinin, bazen olması gerekenden daha dar uçla sonlandığını anlatan Soygür, şunları kaydetti:

CİDDİ SORUNLARA YOL AÇABİLİR

"Bu nedenle, çocuklarda idrarı rahat yapamama ya da idrar yaptıktan sonra damla damla gelme gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu da çocukların, idrarlarını rahat yapamamalarına yol açar ve buna bağlı gelişen basınç hem mesane hem de böbrek harabiyetine neden olmaktadır.

Bu çocuklarda penisin kendi anotomisinde de bozukluk görülmektedir. Şekli olması gerektiği gibi değildir ve cinsel gelişim döneminde bu daha bariz görünmeye başlar. Anormal bölgeden idrar yapmak, psikolojik birçok soruna yol açmaktadır.

Bu sorun, inmemiş yumurtalık başta olmak üzere birçok gelişim kusuru ile beraber seyretmektedir. Peygamber sünneti ile doğan çocuklarda, penis küçüklüğü, inmemiş yumurtalık, torbaların gelişim kusurları normalden daha sık görülmektedir."

Soygür, tedavinin cerrahi ile mümkün olduğunu belirterek, ameliyat öncesinde hormon uygulanmasının ise hala çalışma aşamasında olduğunu vurguladı.

Ameliyatın bebeğin 6. ayını doldurmasıyla birlikte yapılabileceğini dile getiren Soygür, şu uyarılarda bulundu:

AİLELERE ÖNEMLİ UYARI!

"İdrar kanalının uç kısmında darlık varsa açılmalı; bebek 6. ayını doldurduktan sonra ise peygamber sünneti ameliyat edilmelidir.

Peygamber sünnetinde her zaman sünnet derisinin alt kısmı açık olacak, dışardan bakıldığında her zaman anlaşılabilir diye bir şart yoktur. Daha önemlisi, sünnet derisi, bazı hastalarda işeme kanalı oluşturmada kullanılmaktadır.

Sünnet yapılan bir çocuk, daha sonra durum fark edilip hekime getirilecek olursa, bu şansını kaybetmektedir. Çocuklar, sünnet öncesinde mutlaka işeme deliğinin normal yerinde olup olmadığı açısından muayene ettirilmelidir."

Ameliyat için ileri yaşların beklenmemesi gerektiğinin altını çizen Soygür, "Cinsel organ gelişimi başladıktan sonra, işeme deliğinin olması gereken noktaya getirilmesi için gereken mesafede uzayacaktır ve bu durumda cerrahi başarı oranı azalmaktadır. Ayrıca, cinsel uzva yönelik cerrahi işlem, çocuğun aklının yettiği dönemde yapıldığında, ergenlik yaşlarında psikolojik açıdan ciddi cinsel problemlere neden olmaktadır" görüşünü sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler: prof, tarkan, soygür, anlattı,
Bu haber toplam 1550 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamile kalma şansı ne zaman daha yüksek?
Oyuncak Alırken Cinsiyet Değil Yaş Ayrımı Yapın!
Emzirme Dostu Ürünler
Tiroidin hamileliğe etkisi nedir?
Bebeğin anne karnındaki fotoğrafları
Doğumdan sonra karın germe ameliyatı ne zaman yapılır?
İleri Yaş Hamileliği
Kordosentez Nedir?
İkinci Bebeği Erteleyenlerden Misiniz?
Emzirmek kanserden koruyor
Boş gebelik dış gebelik demek değildir
Hamilelik Belirtileri
Hamile Kalmak için Ne kadar Seks?
Hamilelikte İdeal Yaş
Hamile Kalmak İçin Uygun Günler
2.Bebek Nezaman Olmalı
Hamilelik Öncesi Testler
Yumurtalama Nasıl Gerçekleşir?
Yumurtalama Günü
Planlı Hamilelik
Ne kadar Zamanda Hamile Kalırım
Doğurgan mısınız?
Kadınlarda Üreme Organı
Hamilelik Öncesi Beslenme
Hamilelik Öncesi Bakım
Hamilelik Dönemine Nasıl Hazırlanmalı?
Hamile Kalmak İsteyenler
Hamile Kalmadan Önce
Hamilelik Nasıl Oluşur?
Hamilelik için Geç Mi Kaldınız
Çocuk Sahibi Olmaya Hazırmısınız?
Bebek Planı
Bebek İsteyenlerde Cinsellik
Doğum Kontrolünü Ne Zaman Bırakmalı
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN