Annem Bitanem

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Kist içi sıvı dolu olan keseciklere verilen addır ve vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Birçok kadında yumurtalık (over) kisti tanısı konabilir ve çoğu kadın bundan son derecede endişe duyar.

14 Aralık 2012 Cuma 00:15
Yazdır

Aslında doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen kistlerin çoğu fonksiyonel kistler ya da basit kistler dediğimiz tümöral olmayan kendi kendine kaybolabilecek türdendir. Bunlar çoğu zaman herhangi bir şikayete yol açmadığından çoğu zaman tesadüfen jinekolojik muayene veya ultrason sırasında saptanabilir. Bunların, mutlaka jinekolog tarafından değerlendirilmesi basit ya da tümöral kist ayırımının yapılması gereklidir. Basit kistler genellikle çok büyük olmaz, çoğu 8 cm’nin altındadır, içlerinde solid (katı) oluşumlar bulunmaz sadece sıvı bulunur.

Bir kısım yumurtalık kisti ise tümöral veya neoplastik denilen kistlerdir. Bunlar kendi kendilerine kaybolmaz, operasyonla alınmaları gerekir. Neoplastik kistlerin ise bazıları iyi huylu (selim) iken bazıları kötü huylu (habis) olabilir.

Over kistleri çoğu zaman belirti vermez veya geç belirti verebilir. Yumurtalık kistleri ister basit kistler olsun ister neoplastik kistler olsun hormonal değişimlerle beraber olabileceğinden buna ait belirtiler örneğin adet düzensizliği ile kendini gösterebilir. Bu nedenle, her türlü adet düzensizliğinin değerlendirilmesi gerekir. Bazı neoplastik kistlerde aşırı androjen hormonu salgılanması nedeniyle erkek tipi tüylenme, ses kalınlaşması gibi belirtiler olabilir. Bunun dışında karında şişlik, karın veya kasık ağrısı, idrar yolu şikayetleri (sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma), sindirim sistemi bozuklukları (kabızlık, ağrılı dışkılama), gibi spesifik olmayan belirtiler gösterebilirler.

Bazen kist nedeniyle büyüyen yumurtalık stabilitesini kaybeder ve kendi etrafında döner. Bu dönme (torsiyon) sonucunda yumurtalığın damarları sıkıştığından kanlanamaz ve şiddetli ağrı ve beraberinde bulantı gibi şikayetler olur. Bazen de kist patlar ve içindeki sıvının karın içine dökülmesi ile karın zarının (irritasyonu) sonucu ani başlayan çok şiddetli bir ağrı olur. Her 2 durum da risklidir. Over kisti patladığında bir süre şiddetli ağrı olup daha sonra hafifleyebilir. Buna karşın kist patlaması esnasında bir damar açılıp karın içine kanama olursa hastanın acil ameliyata alınması ve müdahale edilmesi gerekebilir.

Yumurtalık kistlerinin tanısı nasıl konulur?
Yumurtalık kisti belirtilerini geç verdiği için sıklıkla tesadüfen rutin jinekolojik muayene sırasında veya ultrason incelemelerinde ortaya çıkar. Rutin yıllık jinekolojik kontrollerin önemi burada bir kez daha vurgulanmalıdır. Yumurtalık kistlerinin nonspesifik bulgularla ortaya çıkabileceği unutulmamalı ve adet düzensizliği, tüylenmede artış gibi hormonal nedenlere bağlı olabilecek yakınmalar dışında idrar yolu ve alt sindirim sistemini düşündüren sık idrara çıkma, kabızlık, ağrılı dışkılama, karında şişlik gibi yakınmalarda da akla gelmeli ve jinekolojik muayene yapılmalıdır.

Yumurtalık kisti varlığında jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapıldığında gözden kaçması çok küçük bir ihtimaldir. Nadiren yumurtalıklar çok atipik pozisyonlarda ise ultrasonografi gözden kaçabilir. Dolayısıyla temel konu şüphe edilmesi ve jinekolojik muayenenin yapılmasıdır.

İyi veya kötü huylu kistler ayırt edilmesi ve tedavi yaklaşımı
Muayene ve özellikle ultrason ile kist tanısı konulmasında bir zorluk yoktur ancak önemli olan bu kistin basit yani fonksiyonel kist mi yoksa tümöral yani neoplastik bir kist mi olduğudur. Basit kistler kendi kendine kaybolabileceği gibi ilaçla da tedavi edilebilir. Tümöral (ya da neoplastik) kistlerin ve takip ya da tedavi ile kaybolmayan kistlerin ameliyatla alınması ve patolojik incelemesinin yapılması gereklidir.

Ayrıca, neoplastik kistlerin iyi huylu mu yoksa kanseröz değişimler gösteren kötü huylu bir kist mi olduğu da çok önemlidir. Öncelikle kistin kötü huylu olmadığını ekarte etmek gerekir. Bunun değerlendirilmesinde jinekolojik muayene, kistin ultrasondaki görünümü, boyutu ve kanda yapılan ve tümör belirteçleri denilen bazı tetkikler bize yardımcı olur. Ayrıca, doppler ultrason ile kan akım hızlarının ölçülmesi de selim ve habis kist ayırt edilmesinde faydalıdır. Habis kistlerde yeni damar oluşumu artacağından yumurtalık damarlarında kan akımı artar.

Eğer kist 10 cm’den büyükse, muayenede çevre doku ile yapışıklıklar gösteriyorsa, yüzeyi düzgün değilse, ultrasonografide içinde solid (katı) kısımlar içeriyorsa veya daha yoğun içerikli ve mikst içerikli bir kist ise, bölmeli bir kist ise veya 2 yumurtalıkta birden kist varsa o zaman bunu basit bir kist olarak yorumlamak yanlıştır. İyi huylu olma ihtimali olsa da bu tür kistlerin neoplastik yani tümöral gelişim gösteren kist olma olasılığı çok daha yüksektir. Bu nedenle bu hastalar ameliyat edilmeli ve kist çıkarılmalıdır. Bu durumda operasyon sırasında kanser yönünde şüphe olursa kist acil inceleme (frozen section) için patolojiye gönderilmeli ve kanser çıkarsa ameliyat uygun şekilde genişletilmelidir. İyi huylu çıkarsa sadece kistin çıkarılması yeterlidir.

Kist 6 cm’den küçük ise, muayene ile rahatlıkla hareket ettirilebiliyorsa yani mobil ise, ultrason ile içi sadece sıvıdan oluşuyor solid kısımlar yoksa bunun basit fonksiyonel kist olma olasılığı daha yüksektir. Bu durumda kist 2-3 ay takip edilebilir. Gerekli görülürse kisti küçültmek için doğum kontrol hapı veya progesteron içeren ilaçlar verilebilir. Kist bu sürede kaybolmamış veya küçülmemişse ameliyat etmek gerekir.

Kist 6-10 cm arasında, kötü huylu olduğunu düşündüren bir bulgu yoksa kanda tümör belirteçleri (CA125 vb) bakılır. Bu belirteçlerin yükseldiği durumlarda kanser riski olduğundan bu olgular da ameliyat edilmelidir. Eğer kötü huylu kist kriterleri yok ama tümör belirteçleri negatif ise bu olgular yine 2-3 ay takibe alınabilir. Kaybolmadığı taktirde opere etmek gerekir.

Menopozda ve ergenlik öncesinde yumurtlama olmadığından bu iki dönemdeki kistlerin neoplastik olma riski daha fazladır. Bu yüzden bunları değerlendirirken üreme çağındaki kadınlarda görülen kistlerden farklı yaklaşmak ve en ufak şüpheli bir durumda operasyona almak gerekir.

Anahtar Kelimeler: yumurtalık kisti,
Bu haber toplam 1189 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Annelik depresyona neden olabilir
Hamilelikte Demir Eksikliğine Karşı Beslenme
Anne olduktan sonra değişecek 25 şey
Paratiroid
Menopoz Sonrası Kanama
Menopoz Sonrası Yanmalı İdrar
Menopoz Şikayetleri
Yüz Sinir Felci
Hamilelik Sonrası Hastalıklar
Vulva Kanseri
Meme Kanseri
Rahim Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri
Yumurtalık Kanseri
Vajina Kanseri
Yara Dondurma
Vajinal Tampon
Vajinal Mantar
Vajinal Akıntı
Sistit
Servisit Rahim Boynu İltihabı
Rahmin Ters Durması
Rahim Sarkması
Rahim İçi Yapışıklık
Rahim İçi Perde
Rahmin Alınması
Pap-Smear Testi
Mamografi
Kızlık Zarı
Kendi kendine Meme Muayenesi
İdrar Kaçırma
Gizli Kalp
Bel ve Kasık Ağrıları
Jinekolojik Muayene
Kadın Üreme Organı
Genital Siğiller
Genital Bölgede Kaşıntı
Bilek Kanalı Sendromu
Vajinal Kanamalar
Aşırı Tüylenme
 
Namaz Vakitleri
İmsak
5:29
Güneş
7:02
Öğlen
12:00
İkindi
14:22
Akşam
16:46
Yatsı
18:11
Finans
İMKB 100
73058
USD ALIŞ
1.7810
USD SATIŞ
1.7910
EURO ALIŞ
2.3130
EURO SATIŞ
2.3280
POUND ALIŞ
2.8370
POUND SATIŞ
2.8900
ALTIN ALIŞ
98.4100
ALTIN SATIŞ
99.0680
Tarihte Bugün
1931 Amerikalı mafya lideri Al Capone vergi kaçakçılığı gerekçesiyle 11 yıl hapis cezası aldı.
Misafir Yazarlar YazarlarÇok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
GALATASARAY
13
7
4
2
25
 2
FENERBAHÇE
13
6
5
2
23
 3
ANTALYASPOR
13
7
2
4
23
 4
BEŞİKTAŞ
13
6
4
3
22
 5
ESKİŞEHİRSPOR
13
6
3
4
21
 6
KASIMPAŞA
13
6
3
4
21
 7
TRABZONSPOR
13
5
4
4
19
 8
SİVASSPOR
13
5
4
4
19
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?
AK Parti
CHP
BDP
MHP
Diğer
Sayısal Loto
24.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
20 24 26 28 33 42
Şans Topu
28.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 05 15 16 24 + 12
On Numara
26.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 07 09 10 11 13 18 28 29 35 38 42 47 50 51 56 57 59 69 71 78 80
Süper Loto
29.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 11 38 39 40 52
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN