Annem Bitanem

Çocuğunuzun yeteneklerini keşfedin!

Çocuğunuzun yeteneklerini keşfedin!

Siz de çocuklarınızı spora teşvik edin, siz de Olimpik anne olun.

3 Şubat 2018 Cumartesi 16:35
Yazdır

 

“Çocuk Psikolojisi Uzmanı Pedagog Sevil Yavuz Çocukların sadece akademik yeteneklerinin olmadığını diğer yeteneklerinin de keşfetmenin çocuğun başarısı ve mutluluğu için önemli olduğunu vurguladı” Sevgili Anne Babalar, Çocuğumuzun iyi bir geleceğe sahip olması için hangi okula gittiğine, ne kadar ders çalıştığına, sınavlardan ne not aldığını o kadar çok önemsiyoruz ki sanki akademik başarı çocuğun hayattaki mutluluğunun ve başarısının garantisiymiş gibi yanlış bir algıya kapılıyoruz. Birçok anne baba çocuğunun okul başarısını her şeyin üzerinde tutmaya başladı. Okul başarısı ve okulla ilgili konular nedeniyle anne babalar çocuklarıyla olan iletişimlerine ve duygusal bağa zarar veriyorlar. Çocuklarıyla iletişimleri de okul odaklı oluyor.  

Örnek  “ödevini yaptın mı, ders çalış, iyi not al, okulda ne yaptın, ders katıldın mı?” gibi cümlelerle sohbete başlıyorlar. Aslında çocuklarıyla sohbet etmiyor sürekli olarak çocuklarına okul sorumluluklarını hatırlatıyorlar. Oysa her çocuk ders çalışmayı, masaya oturmayı yazı yazmayı sevmez ve ödev yapmak ilgisini çekmeyebilir. Çocuk dersi dinleyerek anlıyordur ve fazla çalışmasına ihtiyacı yoktur.  Çocuğun akademik becerisi düşük olabilir ama başka alanlarda yetenekleri ve becerileri olabilir. Fakat anne baba olarak sadece akademik başarıya odaklanınca çocuğumuzun diğer yeteneklerini görme şansını kaybediyoruz. Ünlü Amerikalı PsikologHowardGardner çoklu zeka kuramıyla çocukların sadece akademik zekasının olmadığını birçok zeka alanın olduğunu vurguluyor.

Bunları şu şekilde sıralıyor: • Uzamsal • Sözel • Mantıksal-Matematiksel • Kinestetik • Müziksel • İçsel • Sosyal • Doğasal • Varoluşsal Bu zeka çeşitlerinin yanı sıra, Gardner Ahlâk zekâsı'nın da 10. boyut olmaya değer olduğunu belirtmektedir. Görüldüğü gibi çocukların birçok zeka alanı var ve bunların sadece okul ortamında fark edilmesi mümkün değil. Örneğin okulda ders sırasındakinestetikzeka fark edilemez çünkü çocukların derste hareket etmesi değil aksine sessizce dersi dinlemesi bekleniyor.  Bu durumda kinestetik şekilde öğrenme yeteneğine sahip bir çocuğun derslerinde başarısız olması sürpriz olmayacaktır. Kısacası çocuğu sadece akademik becerilerine ve okul başarısına göre değerlendirmek, diyaloglarımızın okulla ilgili konular başlaması çocuğu etiketlememize neden olur. Eğer çocuk akademik alanda başarılı bir çocuk değilse bir süre sonra çocuk kendini sanki tamamen beceriksiz, yetersiz gibi algıya başar. Bu arada önemle belirtmek istediğim çocuğun tüm hayatı okul ve akademik becerilerden oluşmadığıdır.  Okulda başarısız olan bir çocuğun başka alanlarda özel yeteneklere sahip olabilir. Önemli olan çocuğu okul başarısına göre değerlendirerek etiketlememek ve başka yeteneklerini keşfederek başka alanlardaki başarılarını ö plana çıkarmak ve öz güveni artırmak. Sizde Olimpik Anne olarak çocuğunuzun kinestetik alandaki yani spor alanındaki yeteneklerini keşfetmek için spora yönlendirebilirsiniz. Çocuğunuzun yeteneklerini keşfetmeniz ve spora yönlendirmeniz dileğiyle, Sevil Yavuz Uzman Pedagog, Akademisyen, Yazar SEVİL YAVUZ AKADEMİ www.pedagogsevilyavuz.com
Anahtar Kelimeler: siz, çocuklarınızı, spora, teşvik, edin, olimpik
Bu haber toplam 6318 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Üstün yeteneklilere dair merak edilen her şey
Çocuklara şehirde 15-30, denizde 50 faktör koruyucu krem
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN