Annem Bitanem

Bebekler de Kitap Sever

Bebekler de Kitap Sever

Çocuğu kitapla tanıştırmak çoğu zaman okul yıllarına bırakılır. Okula başlamasıyla okuma yazma öğrenme sürecinde kitabın önemli olduğuna inanılır.

3 Şubat 2018 Cumartesi 13:32
Yazdır

Oysa uzmanlar, kitapla henüz bebeklik çağında tanışmanın önemini sıkça vurguluyorlar. Anaokulu veya ilkokula başlamadan önce çocuğunuza yaşına uygun kitaplar alabilir, onun zihinsel, sosyal, duygusal ve dil gelişimine olumlu katkılar sağlayabilirsiniz. Unutmayın çocuk için kitap her yaşta çekicidir. Önemli olan yaşına, ilgisine uygun kitapların seçilmesi ve ebeveynlerin bu kitapları çocuğa sunuş biçimidir.

Hızla değişen dünyayla birlikte insanlarda değişiyor. Yeni yaşam biçimi basit kalıplardan çıktı gittikçe karmaşık, entegre bir hal aldı. Ve bu yeni dünya yeni insan tipini de yaratıyor. Güçlü, yaratıcı, kendine yeten, araştıran ve sürekli ilerleyen bir insan.

Teknolojiyi yaratan insan; yarattığıyla yarış halinde, sürekli daha fazlasını istiyor.

Bu yeni anlayış eğitim sistemlerini ve yeni neslin yetiştirilmesini de belirliyor. İstenilen nitelikteki çocukların ancak küçük yaşlardan itibaren bilinçli yaklaşımlarla yetiştirilebileceği kabul ediliyor. Doğumdan itibaren başlayan eğitimde uyarıcı çevre, oyuncaklar, eğitim araçları ve özellikle kitaplar yeni çağın yetişkinlerini biçimlendiriyor.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ölçüldüğü bir veri de okuma alışkanlığı. Okuma-yazma oranı, basılan kitap sayısı gibi veriler araştırılıp toplumun bilgi ve kültür düzeyi belirleniyor.

Bu araştırmalarda ülkemiz çok da iyi sonuçlar sunmuyor araştırmacılara. Kitap okumayı hala “hobi” olarak kabul edenler veya “zamanım yok” diyerek kitap okumadığını söyleyenler azımsanamayacak sayıda. Ve ne yazık ki bu düşüncelere sahip anne babalar çoğunlukla çocuklarının kitap okumamasından, derslerine ilgi göstermemesinden yakınırlar çoğunlukla. Böylesi bir kısır döngünün sadece bireyi değil toplumu da gerilettiği ve sorunlar karşısında çaresiz bıraktığı aşikardır.

O zaman ne yapmalı? Çocuklara kitap almalı. Ne zaman? Hemen şimdi şu an. Çocuğunuz ister 7 aylık olsun ister 7 yaşında ona kitap alabilirsiniz. Her yaşa uygun olan kitaplar vardır ve bunların çocuğun gelişimine farklı etkileri olur.

Bebeğinize kitap alın

Çocuklara kitap okumaya başlamak için hiç bir zaman çok erken değildir. Küçük aylardaki bebeğinize gösterdiğiniz resimli kitabın veya okuduğunuz bir masalın, ona neler kazandıracağını göreceksiniz.

Erken dönemde kitapla tanışmanın yararları şunlardır; Bebeğin gözlerini bir yere odaklamasına ve çevresindeki nesneleri tanımasına, dil gelişimine, dinleme derecesinin artmasına yardımcı olur. Buna ek olarak duygusal bilincin oluşmasını, temel kavramların pekiştirilmesini, düşüncenin uyarılmasını, deneyimlerin artmasını sağlar. İyi bir okuma modeli oluşturur. Ve küçük çocuğun ve duygusal ve sosyal gelişimi için önemli olan fiziksle yakınlığı kurar. Kurduğu bağ ile yetişkinle iletişim kurma becerisinide olumlu yönde destekler. Görüntülere ve seslere ilgi duyan bebek, böylelikle çevresindeki insanlarla da ilgilenmeye başlar. Kitap okuma sırasında bebek, kendisine kitap okuyan ebeveyni veya bakıcısıyla ifade edilen duyguları paylaşır ve yetişkinin yüzüne bakar. Bu nedenle bir bebeğe kitap okumak, yetişkinede onunla olumlu iletişim kurma olanağı verir.

Bebeğin kitapla tanışması

0-6 yaş arasında çocuğun kitapla tanışması aile açısından hem eğlenceli hem de zordur. Ancak çocuğun özellikleri, yaşı, ihtiyaçları bilinirse işler kolaylaşır. Ebeveyn-çocuk-kitap birlikteliği daha eğlenceli, verimli olur.

Elbette bebekler kitapla yetişkinlerden farklı şekilde iletişim kurarlar. Bu fark onların kitaptan hoşlanmalarına engel değildir. Yeterki uygun kitabı ona sunun. Bu yüzden, bebeğin neler yapabileceğini, gelişim özelliklerini ve ilgisini bilmek gerekir. Gelişiminin bir aşamasında bebek için uygun olan bir kitap, farklı bir aşamasında uygun olmayabilir. Bu nedenle farklı ay ve yaşların özellikleri ile kitapla olan ilişkisinin bilinmesi gerekir.

Anahtar Kelimeler: çocuğu, kitapla, tanıştırmak, çoğu, zaman, okul
Bu haber toplam 5005 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Etli sebzeli püre
Bebek beslenmesinde nelere dikkat edilmeli?
Kardeşi olmayan çocuklarda obezite riski daha fazla
Bebeğinize Vereceğiz En Değerli Armağan: ANNE SÜTÜ
Bebeğiniz İçin Tehlikeli Gıdalar
Sarsılmış Bebek Sendromu
Çocuklarda Depresyon Olur mu?
Bıngıldak Ne İşe Yarar?
Demir eksikliği zekayı etkiliyor
Bebeğiniz Sizi Duyuyor mu?
Bazı Bebekler Neden Sürekli Ağlar?
Çocuklar İçin Ağız Bakım Rehberi
Ağlayan bebeği sakinleştirmenin yolları
Bebeğin boyunu uzatan besinler
Probiyotikler
Bebeklerde Solunum Bozuklukları
Bebeklerde İnvajinasyon
Bebek ve Ateşli Nöbetler
Bebeklerde Doğuştan Gelen Sorunlar
Ani Bebek Ölümü Sendromu
Aşı İle Önlenebilen Bulaşıcı Hastalıklar
Bebeklerde Bronşit
Bebeklerde Kolik ve Kabızlık
Bebekte Mide ve Bağırsak İltihabı
Bebeklerde Kalp Hastalıkları
Bebekte Sarılık
Bebeklerde İshal
Bebeklerde Kusma
Pamukçuk
Bebeklerde Kulak Problemleri
Burun Problemleri
Yarık Damak Dudak
Bebeklerde Pişik
Bebeklerde Eğri Boyun Hastalığı
Bebeklerde Ateş
Bebeklerde Kabızlık
Bebeğiniz Gece Sık Uyanırsa Ne Yapmalı?
Bebek Göbek Bakımı
Bebek Saç Bakımı
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN