Annem Bitanem

İkinci Bebeği Erteleyenlerden Misiniz?

İkinci Bebeği Erteleyenlerden Misiniz?

İkinci kez anne olmak çok büyük sorumluluğu, maddi manevi birçok zorluğu beraberinde getirir.

2 Şubat 2018 Cuma 12:30
Yazdır

En uygun zaman hangisi, ikinci hamilelikte neler beklemelisiniz ve büyük çocuk doğuma nasıl hazırlanmalı?” sorularının cevaplarını Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir yanıtladı.

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir: “İkinci bebeğe hazırım diyen anne ya çok azdır ya da yoktur. Gözlemlediğimiz kadarıyla ikinci hamilelikler ya kazara ya da birinci kardeşin ısrarıyla geliyor. Bir canlıya karşılık beklemeden tutkuyla bağlanmak kuşkusuz anneliğin mucizesi… Birinci bebekte yaşanan zorluklar özelikle genç yaşta anne olanları ikinci çocuk fikrinden uzaklaştırabiliyor.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

Uygun zaman seçimi

 • Büyük çocuğunuz hala gecede birkaç kez uyanıyorsa, hamileyken de bebeğiniz doğduğunda da zorlanırsınız.
 • İkizleriniz ya da üçüzleriniz varsa veya çocuğunuz hastaysa ikinci hamilelik için acele etmeyin.
 • Eşinizin bu konuda ne düşündüğü önemli. Eğer hazır değilse, ısrarcı olmayın.
 • Eşinizle ilişkiniz sağlam mı? Birçok çift evliliği kurtarmanın yolunu ikinci çocukta arıyor. Ancak durum tam tersi... Bütün gece ağlayan bir bebek, sorunlarınızın çözülmesine yardım etmez. Hatta ayrılık sürecinizi hızlandırır.
 • İkinci bebek için maddi olarak imkanınız var mı? Sizi darboğaza sokacaksa, bu durum psikolojinizi olumsuz etkiler.
 • Çocuğunuzu, bebeğe hazırlayın.

Büyük çocuğu bebeğe hazırlamak

 • Çocuğunuzun bebeklerle ilgili merakını giderin. Onu rutin randevularınızdan birine götürün. Bebeğinizin kalp atışını dinlettirin. Hamileliğe dahil olması, bebek konusundaki heyecanını artıracaktır.
 • Onu bilgilendirin. (Bebekler gazları olduğu için gece ağlayabilir, meme emer, sık sık altının değiştirilmesi gerekir gibi) Eve oyuncak bebek gelmediğini bilmeli. Aksi takdirde bebek onun huzurunu kaçırabilir.
 • Onunla oynayacağı ve arkadaş olacağı günlerin geleceğini de anlatın.
 • Bebek alışverişine beraber çıkın ve kardeşi için bir şeyler seçmesine izin verin. Ona da küçük bir şey alın.
 • Doğuma girdiğinizde neler olacağını anlatın. Size bir şey olmasından korkabilir.
 • İlk karşılaşma anının muhteşem olmasını beklemeyin. Sizi bebekten kıskanması normaldir.
 • Günde 5 dakikada olsa mutlaka onunla yalnız kalacağınız bir zaman yaratın. Kitap okuyun, yıkayın ya da yedirin. Hala annesi olduğunuzu ve ona da baktığınızı bilmesi lazım.
 • İlk aylar iki çocuğa bakmak zor olacağı için mutlaka aile üyelerinden yardım isteyin.
 • Çocuğunuzun bebeğe yaklaşmasına, onu okşamasına izin verin. “Aman bebeğe bir şey yaparsın, elleme” demek onu kardeşinden soğutacaktır. Sadece bebeği severken nazik ve şefkatli olması gerektiğini hatırlatın.
 • Bebeğin bakımına yardım etsin. Mesela battaniyesini o örtsün.
 • Bebeği ısırmaya kalkması veya bebeğin varlığını inkar eden konuşmalar yapması işaret olabilir. Uzman yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • İkinci bebeğinizin fotoğraflarını çekerken, ilk çocuğunuzu da kareye dahil edin.
 • Kardeş sevgisinin bir gecede oluşmasını beklemeyin. Aradaki kuvvetli bağın kurulması yıllar bile alabilir.

İkinci hamilelikte sizi neler bekler?

 

 • Büyük çocukla ilgilenirken, hamilelik heyecanı yaşamaya fırsatınız olmayabilir.
 • İkinci bebeği, ilki kadar sevememekten korkabilir ya da ilkinin rahatını bozmaktan endişe duyabilirsiniz. Kısa sürede bu endişelerinizin yersiz olduğunu göreceksiniz.
 • Evde bir çocuk daha olduğu için, ilk sefere göre daha yorgun bir hamilelik geçireceksiniz.
 • Rahminiz daha esnek olduğu için, hamile olduğunuz çabuk belli olacaktır. İlk üç ay bitmeden hamile kıyafeti almak zorunda kalabilirsiniz.
 • Tüm hamilelikler farklıdır. İlkinde hiçbir hamilelik semptomu yaşamamışken, ikincisinde mide bulantısından yerlerde sürünebilirsiniz ya da tam tersi de olabilir.
 • Normal doğumlarda, genelde ikinci doğumun daha kolay olması beklenir. İlk doğumda rahim ağzı saatte 1,2 cm açılırken, ikincide saatte 1,5 cm. açılıyor.
 • İkinci doğumdan sonra rahim kasılmalarınız daha ağrılı geçecektir.

 

Hamilelikte psikolojik ve fizyolojik kaygı ve belirtiler

Hamilelikteki her ay, kendine özgü psikolojik kaygılar ve beklentiler doğurur. Hamile kadın özellikle ilk ayda; bir dizi psikolojik ve fizyolojik değişiklik yaşar. Bu dönemde yorgunluk, bulantı ve kusma gibi fizyolojik belirti ve depresif bir ruh hali ortaya çıkar. Kadının yeni duruma adaptasyonu ve hamile olmasıyla ilgili kaygı ve beklentileri süreci belirler. İstenen bir gebelikte, mutluluk ve doyum duygusu yaşanır. Ayrıca kadının ailesi ile ilişkisi, iş durumu, hamileliğin yaratacağı beklenti ve stresler, sürecin nasıl yaşanacağını etkiler. Yani hemen her anne adayında, kendi durumuyla ilgili olarak hamileliğin ilk ayında duygu ve mizaç değişiklikleri gözlenir.

 

Fizyolojik belirti ve depresif ruh halinin ikinci ve üçüncü aylarda kesildiği görülmektedir. Burada kadının karnındaki bebekle ilişkisi, geçmişte annesiyle yaşadığı duyguları ortaya çıkarmaktadır. Kişinin, bir yandan annelik rolüne uyum sağlarken, diğer yandan annesiyle özdeşleştiği görülmektedir. Örneğin; ikinci ve üçüncü ayda kusması halen devam eden anne adayının psikolojik yapısı mutlaka etkilenir. Bu kadınların çocuksu oldukları, eşiyle arasında belirgin kültür farklılıklarının olduğu bilinmektedir. Eğer kusma, kişinin normal yaşantısını devam ettirmesini engelleyecek düzeyde ise, kadına psikolojik destek, hatta ilaç desteği gerekir. Ayrıca bu dönemde yapılacak, gevşeme çalışmaları da faydalıdır. Hamileliğin üçüncü ayında, doğacak bebek, annenin bütün sistemlerini etkiler. Bu dönemde doğuma ait beklentiler ön plana çıkar. Doğum korkusu yaşayan kadınların kendini kontrol edememe, beden ve duygusal denetimle ilgili kaygılarının olduğu izlenmektedir.

Bu dönemde, hamile kadının bilgilendirilmesi, açıklamalarla yönlendirilmesi yararlıdır. Ayrıca eşin desteği de önemlidir. Bu kaygıların yoğun yaşandığı durumlarda ise psikolojik destek mutlaka gereklidir. Eşin de katılımı ile yapılan gevşeme çalışmaları, doğum ve sonrası konusunda bilgilendirme, kişinin kendi denetimini sağlayabileceği duygusunu arttırırken, korku ve kaygıyı azaltır. Ancak, daha önceden bulunan veya hamilelikte oluşan psikolojik bozukluklar, doğum komplikasyonlarını arttırabilmektedir. Bu nedenle eğer böyle bir durum var ise, anne adayının psikolojik açıdan yakın takibi ve desteklenmesi zorunludur. Hamileliğin son dönemlerinde doğum ve bebeğin sağlığına ait kaygılarla oluşacak yaşam değişikliklerine ve bunlara uyum ön plana çıkmaktadır. Hamileliğin kadın rolü dışında anne rolüne ait tüm duygusal, ruhsal yaşantıları etkilediği ve bu durumla ilgili çatışmaları ya da beklentileri tetiklediği görülmektedir.

Anne adayının yaşadığı psikolojik kaygı ve beklentileri hamilelik dönemini etkilemektedir. Bazı kadında kaygıyı arttıran gebelik süreci, bazı kadınlarda da önceki yaşamına ilişkin beklenti ve kaygılarında azalma da gösterebilir. Bazen de gebelik kadınlarda, kendine güven, kendini gerçekleştirme, seçkinlik duygusu da verebilir. Burada tabi ki kişilik yapısı son derece önemlidir. Kişilik yapısı problemli ve yetersiz ya da çocuksu yapıdaki kadınların bu dönemi daha zor geçirdikleri görülmektedir.

Anahtar Kelimeler: ikinci, kez, anne, olmak, çok, büyük
Bu haber toplam 4923 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamile kalma şansı ne zaman daha yüksek?
Oyuncak Alırken Cinsiyet Değil Yaş Ayrımı Yapın!
Emzirme Dostu Ürünler
Tiroidin hamileliğe etkisi nedir?
Bebeğin anne karnındaki fotoğrafları
Doğumdan sonra karın germe ameliyatı ne zaman yapılır?
İleri Yaş Hamileliği
Kordosentez Nedir?
Gebelikte hormonlu gıdaya dikkat
Emzirmek kanserden koruyor
Boş gebelik dış gebelik demek değildir
Hamilelik Belirtileri
Hamile Kalmak için Ne kadar Seks?
Hamilelikte İdeal Yaş
Hamile Kalmak İçin Uygun Günler
2.Bebek Nezaman Olmalı
Hamilelik Öncesi Testler
Yumurtalama Nasıl Gerçekleşir?
Yumurtalama Günü
Planlı Hamilelik
Ne kadar Zamanda Hamile Kalırım
Doğurgan mısınız?
Kadınlarda Üreme Organı
Hamilelik Öncesi Beslenme
Hamilelik Öncesi Bakım
Hamilelik Dönemine Nasıl Hazırlanmalı?
Hamile Kalmak İsteyenler
Hamile Kalmadan Önce
Hamilelik Nasıl Oluşur?
Hamilelik için Geç Mi Kaldınız
Çocuk Sahibi Olmaya Hazırmısınız?
Bebek Planı
Bebek İsteyenlerde Cinsellik
Doğum Kontrolünü Ne Zaman Bırakmalı
 
KURUMSAL

İÇERİK

BİZİ TAKİP EDİN